Uvjeti i postupak izbora učitelja za rad u hrvatskoj nastavi u inozemstvu

2.6.2022, , Izvor: Verlag Dashöfer

U članku će biti više riječi o uvjetima i postupku izbora učitelja za rad u hrvatskoj nastavi u inozemstvu, te kriterijima i mjerilima za njihove plaće i druge novčane naknade, sukladno Pravilniku o uvjetima i postupku izbora učitelja za rad u hrvatskoj nastavi u inozemstvu."1"

Uvjeti i postupak izbora

Hrvatsku nastavu u inozemstvu (u nastavku teksta: hrvatska nastava) mogu izvoditi osobe koje uz opće uvjete ispunjavaju i sljedeće uvjete:

• imaju odgovarajuću razinu obrazovanja za učitelja razredne nastave, učitelja hrvatskog jezika, učitelja povijesti, a u skladu sa Zakonom o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi;
  • imaju odgovarajuću razinu obrazovanja za nastavnika hrvatskoga jezika ili nastavnika povijesti, a u skladu sa Zakonom o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi;
  • vladaju jezikom zemlje u koju se upućuju ili jednim stranim jezikom navedenim kao natječajni uvjet.

Naime, učitelji se biraju na temelju javnog natječaja koji raspisuje Ministarstvo nadležno za obrazovanje (u nastavku teksta: Ministarstvo), a koji se objavljuje u dnevnom tisku, te oglašava putem Hrvatskog zavoda za zapošljavanje.

Ministar nadležan za obrazovanje (u nastavku teksta: ministar) donosi odluku o izboru učitelja između natjecatelja koji ispunjavaju uvjete natječaja, na prijedlog